Aktualności

Boże Ciało – święto wiernych

2012-06-08 20:57:39

Magdalena Młoczkowska

  

7 czerwca 2012 roku obchodziliśmy uroczystość Bożego Ciała, czyli święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Mało kto wie, że Boże Ciało to święto nieustanowione przez Chrystusa. Wyszło oddolnie od ludzi, którzy chcieli się pochwalić, że Jezus jest dla nich największym skarbem i obiecał im życie wieczne.

 

Uroczystości Bożego Ciała w naszym kościele parafialnym rozpoczęła msza święta celebrowana przez księdza proboszcza Wojciecha Gonerę. Uczestniczyła w niej także młodzież, dzieci komunijne, strażacy, orkiestra oraz licznie przybyli wierni.

Ksiądz proboszcz w swej homilii mówił dużo o znaczeniu chleba, który podczas Eucharystii staje się Ciałem Pańskim. Czy dla nas jest to tylko symbol, jakiś nie do końca jasny znak Jezusa czy jednak potrafimy naprawdę i do głębi uwierzyć, że to obecny Chrystus? Takie pytanie zadał kapłan. Jaka jest odpowiedź, to już powinien wiedzieć każdy sam. Do tego oczywiście potrzebna jest wiara. Powinniśmy czerpać z niej siłę i mądrość do codziennego życia, do podejmowania różnych wyzwań.

Boże Ciało to dzień tak ważny dla katolika, gdyż Chrystus powiedział: Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do końca świata, dlatego nie mogło nas zabraknąć na procesji, która ruszyła pod koniec mszy. Na początku szła asysta, potem strażacy, orkiestra, ministranci, ksiądz proboszcz z monstrancją w asyście straży z Mąkolic, a za nim wszyscy wierni. Dziewczynki sypały kwiatki, a wszyscy przy wtórze muzyków z orkiestry śpiewali pieśni uwielbiające Jezusa. Idąc ulicami Bogdanowa, zatrzymywaliśmy się przy czterech ołtarzach, gdzie księża czytali fragmenty Ewangelii.

Na zakończenie weszliśmy ponownie do świątyni, a po odśpiewaniu hymnu Ciebie, Boga, wysławiamy, odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, po którym ksiądz udzielił błogosławieństwa i wszyscy w radosnym, świątecznym nastroju rozeszli się do domów, dzierżąc w dłoniach gałązki brzozy, tradycyjnie już urywane przy każdym ołtarzu.

 

Galeria zdjęć

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót