Aktualności

Dożynki gminno – parafialne 2013 w Bogdanowie

2013-09-28 21:32:04

Magdalena Młoczkowska


Dożynki gminno – parafialne 2013 w Bogdanowie

 

Uroczystości dożynkowe w naszej gminie w tym roku przypadły 22 września. Odbyły się one w Bogdanowie, zostały połączone z dożynkami parafialnymi.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się msza święta w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Wojciech Gonera, kazanie wygłosił ks. dr Marian Szymonik z Częstochowy, a koncelebrowali: ks. prof. dr hab. Zdzisław Małecki, ks. Antoni Góra.

Najpierw kapłani powitali zaproszonych gości i delegacje z wieńcami dożynkowymi, po czym ruszyła procesja wokół kościoła.

Swą homilię ksiądz doktor Szymonik rozpoczął od anonimowego wiersza z XIX wieku o ziemi rodzicielce. Wspomniał też swojego tatę, który zanim wyruszył pracować w polu, zawsze najpierw odmawiał modlitwę, a także brał wodę święconą, żeby poświęcić zboże przed siewem albo ziemniaki przed zasadzeniem. Ksiądz powiedział, że pewnie nie tylko jego ojciec tak czynił, ale i wielu obecnych w kościele rolników też. Aby wszystko się udało, nie wystarczy tylko ciężka praca, ale potrzebna jest też modlitwa, obecność Boga w każdej chwili naszego dnia.

Po zakończeniu mszy uformował się orszak dożynkowy, złożony z księży, ministrantów, orkiestry, strażaków, delegacji z wieńcami oraz władz gminy i zaproszonych gości, a także przybyłych parafian. Kiedy cały korowód dotarł na plac przy Domu Ludowym, mogła rozpocząć się kolejna odsłona dożynek. Na scenie pojawił się wójt gminy, pan Roman Drozdek. Podziękował księżom za poprowadzenie mszy św., a następnie przywitał zaproszonych gości, sponsorów, organizatorów i licznie przybyłych mieszkańców gminy.

Następnie na estradzie zaprezentował się zespół Pasjonatki z kapelą, w repertuarze piosenek dożynkowych i biesiadnych, a po tym występie konferansjerka zaprosiła na scenę starostów tegorocznych dożynek – panią Halinę Wieczorek i pana Bogdana Nowaka – w celu przekazania chleba z tegorocznych zbiorów panu wójtowi oraz przewodniczącej Rady Gminy, pani Marii Głowackiej. Zanim bochny chleba zostały wręczone gościom oraz włodarzom naszej gminy, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bogdanowie recytowały wiersze o dożynkach.

Gdy rozdano wszystkie chleby, konferansjerka zapowiedziała część artystyczną tegorocznego święta plonów. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się – Zespół Pieśni i Tańca Rzgowianie w przepięknych regionalnych strojach. W kilku odsłonach mogliśmy oglądać tańce staropolskie i słuchać piosenek z różnych regionów Polski.

W przerwie, kiedy zespół zmieniał stroje, wystąpił Chór Moderato ze Stowarzyszenia Niedyszyna.

Przez cały czas trwania koncertów można było oglądać wystawy okolicznościowe produktów żywnościowych, prace twórców ludowych i rzemiosła. Dla dzieci przygotowano wesołe miasteczko oraz malowanie twarzy. Była też okazja do spróbowania potraw w bufetach gastronomicznych.

Jedną z atrakcji był pokaz zawodników Strongman, a także wybory Strongmana Dożynek.

Tuż po godzinie 19.00 rozpoczął się występ gwiazdy wieczoru – zespołu Baciary, który przyjechał do Bogdanowa aż z Podhala. Nowoczesne podejście do grania, także melodii już nieco zapomnianych, rytmiczne utwory, widowiskowe stroje oraz ciekawe aranżacje sprawiły, że wszyscy świetnie bawili się podczas koncertu, nie zważając na chłodną aurę. Śmiało można powiedzieć, że zespół Baciary rozgrzał publiczność do czerwoności. Bisował 3 razy, mimo to opuszczał scenę pośród okrzyków Jeszcze! Jeszcze!

O godzinie 21.00 wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć wspaniałe świetlne widowisko – pokaz sztucznych ogni – przygotowany przez jednego ze sponsorów, czyli firmę JAN-MAR.

Tegoroczne dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Red Dance, na której pomimo zimnego wiatru i późnej pory zostało wielu mieszkańców.

Tym samym dożynki gminno – parafialne Anno Domini 2013 przeszły do historii. Pozostaje nam czekać na kolejne, w przyszłym roku, oby tak samo udane.

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót