Aktualności

Habemus Papam! Qui sibi nomen imposuit Franciscum I

2013-03-13 21:09:07

Tuż po godz. 19 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, zwiastujący Kościołowi i światu wybór nowego Papieża. Do wiernych najpierw wyszedł protodiakon ogłosić imię nowego Następcy Świętego Piotra. Pojawienie się białego dymu wywołało aplauz kilkudziesięciu tysięcy osób zgromadzonych na Placu św. Piotra. 


Mamy nowego Następcę Świętego Piotra.  Habemus papam (łac. Mamy papieża) – w Kościele katolickim łacińska formuła, wygłaszana po dokonaniu wyboru nowego papieża przez konklawe. Formułę tę wypowiada kardynał protodiakon Jean-Louis Pierre Tauran z balkonu Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Tekst formuły Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam, Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Jorge Marium, Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Bergoglio, Qui sibi nomen imposuit Franciscum. Polskie tłumaczenie Oznajmiam wam radość wielką: mamy Papieża,  Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Jorge Mario, Kardynał Świętego Rzymskiego Kościoła, Bergolio, który przybrał sobie imię Franciszek. Pierwszy Papież, który wybrał  imię Franciszek I. Czy będzie podobnie jak Jan Paweł II nazywany Papieżem z dalekiego kraju? Konklawe rozpoczęło się we wtorek 12 marca. 115 kardynałów zdecydowało, że nową głową Kościoła Katolickiego został kardynał Bergoglio pochodzący z Argentyny.


Kategorie wpisu: Informacje
« powrót