Aktualności

IV TYDZIEŃ BIBLIJNY

2012-04-23 21:05:51

Magdalena Młoczkowska


W niedzielę 22 kwietnia rozpoczął się tegoroczny Tydzień Biblijny, który potrwa do 28 kwietnia. Niedziela Biblijna i cały Tydzień są kierowane do tych wiernych, którzy szczególnie interesują się Pismem Świętym, ale nie tylko do nich. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: Kościół domem budowanym przez miłość. Nawiązuje ono do tematu roku duszpasterskiego. Hasło to zwraca naszą uwagę na miłość – najważniejszy dynamizm, dzięki któremu wspólnota, jaką jest parafia, diecezja, Kościół w Polsce, rzeczywiście staje się każdego dnia coraz bardziej domem – rodziną.  


Rekolekcje biblijne, Maratony Biblijne, a nade wszystko spotkania ze Słowem Bożym w indywidualnej modlitwie albo w gronie rodzinnym – to propozycje na Tydzień Biblijny. „Niedziela Biblijna, która otwiera Tydzień Biblijny, to doskonała okazja, aby w naszych sercach i rodzinach odnowić przymierze z Bogiem” – piszą biskupi w liście pasterskim  na niedzielę 22 kwietnia.

Zdaniem arcybiskupa Józefa Michalika, przeżywamy w Polsce okres renesansu Słowa Bożego: „Ten Tydzień Biblijny ma nas zmobilizować, szczególnie zainteresować Pismem Świętym” – wskazuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Tłumaczy też, że o samo przeczytanie Biblii chodzi. – „Słowo Boże, jeśli ma dać owoc, trzeba pamiętać, że jest natchnione. Czyli jest Słowem Boga, które zawiera dodatkową myśl, które zawiera dodatkową treść i siłę, potencjał wewnętrzny. To jest niejako klucz, którym otwierają się dary Boże złożone w człowieku, w każdym z nas. Jeśli ten Boży klucz Słowa Bożego przyjmiemy, zaczniemy nim otwierać nasze własne wnętrze, źródła nowe wody żywej popłyną, można by powiedzieć językiem Ewangelii” – mówi abp Michalik. Dodaje, że Biblia zawiera też wielowiekową mądrość pokoleń, mądrość Bożą i ludzką. –„ Dobrze jest jakiś fragment przyjąć jako skierowany do siebie i żyć jakiś czas tym właśnie” – podkreśla biskup.

Niech słowa Arcybiskupa będą natchnieniem dla każdego z nas. Weźmy poręki Pismo Święte, wybierzmy jakiś fragment i poczytajmy w gronie rodzinnym. Starajmy się zrozumieć, co tam jest napisane, przeczytaną naukę spróbujmy przełożyć na własne życie. 

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót