Aktualności

Liturgia Wielkiej Soboty – zakończenie Triduum Paschalnego

2012-04-08 13:18:41

Magdalena Młoczkowska

 

7 kwietnia, Wielka Sobota, ostatni dzień Triduum Paschalnego. Do południa księża jeździli po wioskach parafii i święcili pokarmy przyniesione w koszyczkach: chleb, mięso, jajka, sól, ciasta. Od wczesnych godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas żałoby po Chrystusie.

 

O godz. 18.00 rozpoczęła się w kościele parafialnym Liturgia Wielkiej Soboty. Przed świątynią ksiądz Mariusz poświęcił ogień, od którego zapala się Paschał – symbol Jezusa. Na tej specjalnej świecy ksiądz nakreślił litery A (alfa) i Ω (omega), oznaczające, że na początku i na końcu zawsze jest Bóg. Na Paschale kapłan zapisał także bieżącą datę oraz wbił w niego pięć gwoździ, zwanych gronami, symbolizujących pięć ran Jezusa. Kiedy Paschał został zapalony, wniesiono go do świątyni, zatrzymując się trzy razy. Ksiądz śpiewał: Światło Chrystusa, a ludzie odpowiadali: Bogu niech będą dzięki. Potem wszyscy odpalili swoje świeczki, a ksiądz Mariusz okadził Paschał i odśpiewał Exsultet – uroczyste Orędzie Wielkanocne. Tak zakończyła się Liturgia Światła.

Kolejnym punktem dzisiejszych uroczystości jest Liturgia Słowa, na którą składa się dziewięć czytań przeplatanych psalmami responsoryjnymi i modlitwami. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu ksiądz zaintonował hymn Chwała na wysokości, podczas którego znów zagrały organy, dzwoniły dzwonki i gong oraz zaczęły bić dzwony.  Po uroczystym hymnie celebrans odmówił kolektę. Następnie została odczytana Epistoła, a później organista śpiewał uroczyste Alleluja i psalm responsoryjny. Potem ksiądz Mariusz wygłosił kazanie. Mówił m. in. o ważności i podniosłości Triduum Paschalnego oraz o mającej nastąpić tuż po homilii Liturgii Chrzcielnej. Ksiądz wspomniał chrzest każdego z nas  - sakrament, który zmazał grzech pierworodny. Nawiązał też do przyrzeczeń wypowiadanych podczas tego obrzędu. Tymi zdaniami wyrażamy to, co w naszej wierze najważniejsze, mówimy wyrzekam się  i wierzę, aby potwierdzić naszą przynależność do Kościoła.  

Po homilii rozpoczęła się Liturgia Chrzcielna. Śpiewa się podczas niej Litanię do Wszystkich Świętych. Potem ksiądz celebrans zanurzył trzy razy paschał w wodzie, która posłuży do chrztu, a my wszyscy odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.

Liturgia Eucharystyczna zakończyła dzisiejszą uroczystość. Po udzielonej komunii monstrancję przeniesiono do Grobu Pańskiego. Wtedy rozległy się dźwięki pieśni Zwycięzca śmierci, piekła i szatana. Ten symboliczny gest zapowiedział nam Zmartwychwstanie Chrystusa, co zostanie ogłoszone uroczyście podczas procesji rezurekcyjnej.

 

Galeria zdjęć z Triduum Paschalnego

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót