Aktualności

Niedziela Palmowa w naszym kościele

2012-04-01 21:20:40

 

Magdalena Młoczkowska


Hosanna Synowi Dawidowemu!

 

Niedziela Palmowa, zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną", w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: "Druga Niedziela Męki Pańskiej" – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.


Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży, dlatego tez nasza parafialna młodzież – kandydaci do sakramentu bierzmowania uczestniczą dziś w pielgrzymce autokarowej do Częstochowy, gdzie będą modlić się w katedrze,  a także wezmą udział w konkursie na najdłuższą palmę.

Bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach, w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse, a także  w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej, gdzie odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i muszą samodzielnie stać. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Poza Polską zwyczaj ten przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii.

Tradycją Niedzieli Palmowej była procesja z Jezuskiem Palmowym, zachowana obecnie jedynie w Tokarni w powiecie myślenickim. Na osiołku wożono figurę Jezusa, za którą podążał tłum. Następnym miejscem, gdzie tradycją jest procesja Jezusa na osiołku to Nowy Staw (województwo pomorskie), powiat malborski. Tradycję tę wprowadzono kilka lat temu.

Zanikającym już zwyczajem są Pucheroki, przebierańcy, odwiedzający domy rano w Niedzielę Palmową. Zwyczaj jest nadal żywy w niektórych wsiach podkrakowskich, m.in. w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach.

W naszej parafii odprawiano msze święte o godz. 8.00, 10.00 i 11.30, podczas których księża święcili przyniesione przez wiernych palmy oraz czytana była Męka Pańska wg Św. Jana.

Na koniec księża zachęcali wiernych do udziału w uroczystościach Wielkiego Tygodnia, w zwłaszcza Triduum Paschalnego. 


Galeria zdjęć z Pielgrzymki do Częstochowy

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót