Aktualności

Ogłoszenia duszpasterskie Trzecia Niedziela Zwykła

2014-01-25 21:03:46

Ogłoszenia duszpasterskie

Trzecia Niedziela Zwykła - 26.01.2014 r.

 

1. Dziś przypada 3. niedziela w ciągu roku liturgicznego, a zarazem jest to ostatnia niedziela stycznia, która jest obchodzona jako Światowy Dzień Trędowatych. Dzisiaj także obchodzimy Dzień Islamu.

2. Wczoraj dobiegł końca tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

3. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca 1 lutego  – w tym dniu szczególnie czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność; nabożeństwo o godzinie 16.30, a o godzinie 17.00 uroczysta msza św.

4. W przyszłą niedzielę 2 lutego będziemy obchodzić święto Ofiarowania Pańskiego zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia przyjdźmy do świątyni ze świecami (gromnicami). Zostaną pobłogosławione i przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, będą nam przypominały o Jezusie – Światłości Narodów. Msze święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę. Święto Ofiarowania Pańskiego jest Dniem Życia Konsekrowanego, a więc osób, które obrały drogę życia zakonnego – szczególnego naśladowania Jezusa przez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Ogarnijmy ich tego dnia naszą modlitwą i życzliwością.

5. Dobiegła końca wizyta duszpasterska – kolęda. Serdeczne „Bóg zapłać" za okazaną nam życzliwość i otwarte drzwi Waszych mieszkań.

6. W przyszłą niedzielę 2 lutego na sumie zostanie odprawiona uroczysta Masza św. za Powstańca Styczniowego i 151 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, za naszego parafianina, którego pomnik znajduje się tuż przy kaplicy na naszym cmentarzu Józefa Turczynowicza.  W programie o godzinie 11.00 złożenie kwiatów na mogile Józefa Turczynowicza na cmentarzu w Bogdanowie. O godzinie 11.30 Uroczysta Suma w kościele parafialny Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie i wygłoszenie okolicznościowego kazania przybliżającego nam tę postać.

Józefa Turczynowicza naszego parafianina zaliczyć należy do grona zapomnianych bohaterów. Syn tej ziemi Bogdanowskiej – choć urodził się w Piotrkowie – to losy jego na trwałe splotły się z pobliskim Dobiecinem. W 1831 roku, w wyniku koligacji rodzinnych, jako zaledwie czternastoletnie dziecko stał się sukcesorem w spadku po zmarłym bezpotomnie Feliksie Otockim, dziedzicu dóbr Dobiecin z przyległymi wsiami Politanicami, Korczewem i częścią Zwierzchowa. Na kartach historii Józef Turczynowicz, podawany jest jako jeden z organizatorów powstania na terenie powiatu piotrkowskiego. Uczestnik walk. W sierpniu 1863 roku uwięziony w Cytadeli Warszawskiej. Skazany na konfiskatę mienia i bezterminową zsyłkę do miejscowości Omsk – miasta obwodowego guberni Tobolskiej z ograniczeniem prawa do osiedlania się. Na Syberię zesłany  został 14 listopada 1863 roku. 4 stycznia 1873 roku w wyniku ogłoszonej amnestii powrócił do Królestwa Polskiego i osiadł w majątku Dobiecin, którym zarządzał aż do śmierci. Zmarł w 1908 roku i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Bogdanowie.

 Na mszę św. 2 lutego godzina 11.30 serdecznie zapraszamy wszystkich Drogich Parafian i Szanownych Gości. We mszy św. wezmą udział Samorządowcy na czele z Wójtem Gminy Wola Krzysztoporska Panem Romanem Drozdkiem, Wójtem Gminy Bełchatów Panem Kamilem Ładziakiem i Towarzystwem Przyjaciół Gminy Bełchatów.

7. 11 lutego przypada NMP z Lourdes Dzień Chorych Ks. Arcybiskup serdecznie zaprasza na czuwanie Jasnogórskie do Częstochowy. Zapisy u Pani Krystyny Lauks.

« powrót