Aktualności

POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE A PRZEŚLADOWANIA CHRZEŚCIJAN W XXI WIEKU

2012-04-23 21:08:15

Magdalena Młoczkowska


W niedzielę 22 kwietnia gościliśmy w naszej wspólnocie księdza profesora Zdzisława Małeckiego, przedstawiciela akcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP). W ponad 50 krajach na świecie chrześcijanie są prześladowani i żyją w śmiertelnym zagrożeniu. W ponad 70 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej. 170 tys. chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Jezusa Chrystusa, a co 3 minuty ginie chrześcijanin. Czytając te statystyki, z pewnością wielu z nas nie dowierza i kręci głową, bo niemożliwe wydaje się dzisiaj, w XXI wieku, taka dyskryminacja i prześladowanie. Większości z nas prześladowania chrześcijan kojarzą się pewnie z powieścią Quo vadis H. Sienkiewicza albo z wyprawami  krzyżowymi w średniowieczu.

 

A jednak w obecnym świecie ten straszny proceder też istnieje. W XX wieku zamordowano za wiarę 45 milionów chrześcijan, najczęściej w takich państwach, jak Erytrea, Afganistan, Somalia, Laos, Tadżykistan, Uzbekistan czy Kolumbia. Także z Ziemi Świętej wypiera się chrześcijan, nie brakuje również przykładów złego traktowania ich blisko nas, w Niemczech.

W Erytrei na przykład w ciągu tygodnia służby bezpieczeństwa potrafią zorganizować i przeprowadzić łapankę, podczas której do więzień wojskowych trafia 10 tysięcy chrześcijan, a los ich jest potem nieznany. W Nepalu chrześcijanie masakrowani są z trzech stron: przez maoistów, hinduistów i buddystów. W Sudanie, Etiopii, Somalii nadal krzyżuje się ludzi, wiele ofiar pochłaniają wojny religijne na Sri Lance.

Właśnie o tym problemie opowiadał podczas kazań na wszystkich mszach ksiądz profesor, zachęcał do modlitwy oraz wspomożenia Dzieła Pomocy Kościołowi w Potrzebie, które zajmuje się wspieraniem nowej ewangelizacji, udzielaniem duchowej siły Kościołom lokalnym w ugruntowaniu wiary. Młodzież zbierała ofiary do puszek, a ksiądz Małecki rozprowadzał różańce z drzewa oliwkowego wykonane przez rodziny chrześcijańskie z Betlejem oraz książeczki do modlitwy. Dary ze zbiórek pomogą chrześcijanom pozostać w Ziemi Świętej.

O godz. 11.30 nasz rodak Ks. Małecki odprawił mszę w intencji Ks. Proboszcza z racji imienin obchodzonych we wspomnienie Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski. Na zakończenie uroczystej sumy młodzież reprezentująca parafian złożyła naszemu solenizantowi serdeczne życzenia, a pan Andrzej zaśpiewał znaną wszystkim pieśń - "Życzymy, życzymy".

 

Galeria zdjęć

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót