Aktualności

Rekolekcje wielkopostne oczami młodzieży - świadectwa

2012-03-22 16:28:58

Uczennica Szkoły Podstawowej:

Rekolekcje - to w kościele rzymskokatolickim kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę. W naszej parafii odbyły sie one w dniu 18-21marca 2012r. Ksiądz Jacek starał się, aby młodzież uwierzyła w Jezusa Chrystusa i w jego siłę miłosierdzia. Niektórym poleciały łzy słuchając opowieści Kasi i jej mamy. Kasia to dziewczyna która uległa wypadkowi i była w śpiączce farmakologicznej. Silna wiara Kasi w Jezusa, szczera modlitwa dodawały jej siły. 

Ksiądz Jacek zachęcał do sakramentu pokuty i pojednania. Dużo uczniów przystąpiło do Komunii Świętej. Moim zdaniem te rekolekcje to okres ważny w życiu każdego człowieka. Każdy mógł przemyśleć w ciszy i w spokoju swoje postępowanie. I zastanowić się nad poprawą

 

Studentka:

Wielki post to okres, który przygotowuje nas do Zmartwychwstania Pana Jezusa. Nieodłącznym elementem takiego przygotowania powinien być udział w rekolekcjach wielkopostnych, które odbywają się w każdej parafii. Każde rekolekcje są szczególnym czasem, dzięki którym możemy zbliżyć się do Boga i umocnić naszą wiarę. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne  ubogaciły mnie duchowo, umocniły moją wiarę, która w dzisiejszych czasach jest tak często wystawiana na próbę. Sakrament pokuty pozwolił oczyścić moją duszę z grzechów.  Słowo Boże skierowane przez księdza rekolekcjonistę głęboko trafiły w moje serce i skłoniły mnie do refleksji nad sobą i swoim życiem. Podawane przez księdza rekolekcjonistę liczne przykłady oraz prosty język  sprawiły, że głoszone przez niego nauki bardzo dobrze się słuchało i głęboko utkwiły one w pamięci. Podobało mi się bardzo, że ojciec rekolekcjonista o sprawach, rzeczach trudnych i ważnych potrafił mówić w sposób bardzo jasny, prosty, dostosowany do każdego człowieka. Poruszył on wiele tematów, które dotyczą naszego życia codziennego, np. przebaczenia, które jest bardzo trudne gdy zostaniemy mocno zranieni ale możliwe jeśli tylko tego chcemy i  jeśli wierzymy, że Bóg nas nigdy nie opuści i zawsze będzie miał nas w opiece. Tak jak powiedział na koniec ksiądz rekolekcjonista, prawdziwe rekolekcje zaczną się dopiero poza murami kościoła, kiedy każdy człowiek w swoim życiu codziennym będzie musiał pokazać w postaci dobrych uczynków, słów na ile jego wiara jest prawdziwa i czy nie ogranicza  się tylko do trzech dni rekolekcji.

 

Uczennica Liceum:

Wielki post to szczególny okres w naszym życiu. W czasie postu powinniśmy przemyśleć swoje życie dążyć do poprawy uczestnicząc w rekolekcjach . W rekolekcjach powinien uczestniczyć każdy katolik oraz przystąpić do sakramentu pojednania z Bogiem aby mógł godnie uczestniczyć w Świętach Wielkanocnych, które są tak ważnym Świętem dla Nas katolików. Podczas tych rekolekcji moje postępowanie do Boga a przede wszystkim do życia na pewno się zmieni, Poprzez kazania wspaniałego księdza rekolekcjonisty, który potrafił dotrzeć do każdego poprzez swoje proste a zarazem dające dużo do myślenia słowa. Poprzez pojednanie się z Bogiem pozbyłam się z siebie grzechów, które zaprzątały mą duszę a dzięki temu mogłam przyjąć Pana Jezusa poprzez komunie Św. Do swojego oczyszczonego z grzechów serca. Wygłaszane kazania przez Ks. Jacka dały mi dużo do myślenia co powinnam zmienić w swoim życiu aby stało się lepsze, a także co powinnam zrobić aby bardziej zbliżyć się do Boga i stać się lepszym człowiekiem. Teraz wiem, że w moim życiu Bóg jest najważniejszy, że zawsze będzie stał na pierwszym miejscu, że należy modlić się do niego zawsze nie tylko wtedy gdy potrzebujemy jego pomocy jak to mówi stare polskie przysłowie, że „Jak trwoga to do Boga” Jak to powiedział Ks. Jacek zamiast siedzieć przed telewizorem lub komputerem lepiej wziąć Pismo Święte do ręki i je przeczytać oraz rozważyć na pewno poprzez to nic nie stracimy a możemy zyskać, na pewno wezmę te słowa do siebie i postaram się jak najczęściej tak postępować, żeby tego roczne rekolekcje Słowo Boże wygłaszane nie poszły na marne a wręcz przeciwnie, żeby przyniosły rezultat . Bardzo wzruszyła mnie historia Kasi. Dziewczyna po tak wielkich przejściach można powiedzieć, że cudem udało jej się uciec od śmierci cieszy się życiem. Uważa, że życie jest piękne i warto żyć, mimo wszelkich przeciwności losu. Mało kto tak potrafi jak ta dziewczyna i bardzo ją podziwiam za to. Na pewno muszę się od niej tego nauczyć aby cieszyć się każdym dniem, każdą chwilą jaka by ona nie była, żeby nie trwonić go na jakieś mało ważne rzeczy, problemy, sprawy które w gruncie rzeczy wydają się trudne i nie do rozwiązania a tak nie jest. Bo życie jest zbyt krótkie aby się z niego nie cieszyć. Teraz wiem, że życie może być piękne tylko trzeba umieć doceniać to co w nim najważniejsze. Bo tylko poprzez wiarę i miłość do Boga możemy być szczęśliwymi ludźmi tak jak Kasia. Również dzięki naszym bliskim rodzinie oraz przyjaciołom możemy być szczęśliwi ale musimy tylko umieć przebaczać naszym bliskim jeżeli nas skrzywdzą lub będziemy żyli w jakimś konflikcie jak to wspomniał również rekolekcjonista. Czas spędzony w kościele na rekolekcjach na pewno nie pójdzie na marne. Wiele młodych ludzi wzięło sobie słowa Ks. Jacka do siebie i na pewno będzie starała się żyć lepiej niż dotychczas, ponieważ wiara młodych ludzi młodzieży jest różna z różnych względów np. znajomi prasa, ale myślę że poprzez takie kazania może się zmienić podejście każdego człowieka do kościoła. Poprzez to, że Ks. Jacek potrafił tak ciekawie mówić o życiu o problemach te rekolekcje były naprawdę czymś wspaniałym.

 

Student:

Rekolekcje są okresem w czasie którego wszyscy dążymy do pojednania się z Bogiem. Jednakże nie wystarczy się pojednać, trzeba także zmienić coś w swoim życiu. Do tego właśnie zachęcał nas Ojciec rekolekcjonista. W sposób obrazowy oraz poparty przykładami pokazał nam, jak zło próbuje nas przyciągać, pokazując się pod pozorami dobra. Ważnym elementem tych rekolekcji było także świadectwo wiary złożone przez Kasię poszkodowaną w wypadku oraz jej mamę Jagodę. Pokazały nam jak bardzo można ufać Bogu nawet w najtrudniejszych chwilach oraz jak wiele miłość wnosi do naszego życia wiara, jeśli zechcemy ją zaakceptować.

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót