Aktualności

Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii

2012-03-22 14:56:09

Magdalena Młoczkowska


Rekolekcje wielkopostne to czas, który ma nas przygotować do właściwego przeżywania Zmartwychwstania Jezusa. Słowo rekolekcje pochodzi z łaciny i oznacza zespół praktyk religijnych mających na celu osiągnięcie wewnętrznego skupienia i odnowienia moralnego.

 

W tym roku przez cztery dni od 18 do 21 marca uczestniczyliśmy w mszach świętych, aby pogłębić naszą wiarę i jeszcze bardziej wzmocnić naszą przynależność do Kościoła.

W rozumieniu tajemnicy Zbawienia pomagał nam ksiądz rekolekcjonista, dr Jacek Marciniec. Każdego dnia w swych homiliach przywoływał dziesiątki przykładów osób, które zawierzyły swe życie Bogu, odnajdując w Nim pocieszenie, nadzieję, radość.

Tak było m.in. z panią Jagodą oraz jej córką Kasią. Na zaproszenie ks. Jacka opowiedziały o swoim życiu i o zdarzeniu, które to życie zmieniło. Kiedy Kasię potrącił samochód i długi czas leżała w szpitalu nieprzytomna, wiele osób wspierało jej mamę, modląc się o jej powrót do zdrowia. Sama Kasia dzisiaj, po prawie 4 latach od wypadku, mówi, że życie jest piękne, cieszy się, że Pan Bóg przywrócił ją do zdrowia. Z pewnością spotkanie z tymi osobami oraz wysłuchanie ich świadectwa dało zebranym dużo do myślenia: o własnym życiu, o sile własnej wiary.

We wtorek, trzeciego dnia rekolekcji, ksiądz Jacek opowiadał o Krzysztofie, który z bogactwa, dobrobytu rozpił się i wszystko stracił. Przebywał także w więzieniu. Opuścili go przyjaciele, rozpadły się dwa małżeństwa, myślał o popełnieniu samobójstwa. Dostał wtedy do ręki od kogoś Pismo Święte. Zaczął je czytać, analizować, zrozumiał, co w życiu stracił. Postanowił zacząć od nowa. Jeździł do młodych ludzi, opowiadał, co mu się przydarzyło. Jednego razu ktoś zapytał Krzysztofa, dlaczego Bóg uratował jego – takiego łotra, a często odbiera małym dzieciom matki? Krzysztof nie znał odpowiedzi na to pytanie. Ksiądz Jacek zinterpretował tą historię następująco: Panu Bogu potrzebny jest każdy człowiek, bo każdy popełnia błędy, grzeszy, ale przecież wszystko można naprawić, zmienić coś w swoim postępowaniu.

To prawda. W święty czas rekolekcji powinniśmy się zastanowić, czy w naszym życiu są takie sytuacje, które wymagają naprawy, zmiany. Może jest ktoś, z kim nie rozmawiamy od dawna albo na kogo się gniewamy? Może to właśnie ten moment, aby zmienić zastaną rzeczywistość i odbudować popsute relacje?

Ważne jest, żeby wszystkie nauki, których wysłuchaliśmy przez ostatnie cztery dni, nie poszły w zapomnienie. To, że pojednaliśmy się z bogiem w sakramencie pokuty, a potem przystępowaliśmy do komunii świętej, niech będzie znakiem naszej prawdziwej – a nie tylko na pokaz – wiary. 

 

Galeria zdjęć z rekolekcji

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót