Aktualności

Rodzinna jałmużna

2012-02-25 20:40:48

Skarbonka, do której w Wielkim Poście wrzuca się drobne pieniądze to propozycja nie tylko dla dzieci, ale i całych rodzin. Tym bardziej, że w tym roku akcja Jałmużna Wielkopostna zwraca uwagę na solidarność międzypokoleniową. 


Tegorocznej akcji ekumenicznej towarzyszy hasło „Pomagam starszym”. Caritas Polska, Eleos i Diakonia zachęcają do dostrzeżenia seniorów i ich potrzeb. Jak wyjaśnia ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas, niepokojącym zjawiskiem jest mówienie, że starsze pokolenie żyje kosztem dzisiejszej młodzieży, a nawet tych, którzy się jeszcze nie urodzili. – Chcemy pokazać wartość więzi międzypokoleniowej, na to chcemy uwrażliwiać – mówi ks. Sobolewski. 

Tak naprawdę to, co zrobimy dzisiaj dla starszych, to robimy dla samych siebie – przekonuje ks. Doroteusz Sawicki z prawosławnego Eleos, dodając, że „starsi to my, tyle że jutro”. – Jeśli wychowamy nowe pokolenie, że będzie się zajmować starszymi, to będzie się zajmowało nami. I to my nie odczujemy samotności, biedy, opuszczenia – mówi ks. Doroteusz. Zachęca do działania na rzecz starszych nie tylko młodzież, ale pokazuje, jak ważne jest, by także średnie pokolenie uczyło się wrażliwości na seniorów. – Jak często opłakujemy, że nasi rodzice odchodzą, ale dlaczego nie potrafimy uśmiechnąć się, odwiedzić czyjąś matkę, czyjegoś ojca? Może wspólnie sobie pomożemy – zachęca ks. Doroteusz. 

Ewangelicka Diakonia stworzyła struktury „służby odwiedzinowej”, zaangażowane w nią osoby odwiedzają w domach osoby starsze. Także Caritas zachęca do podobnych działań w ramach wolontariatu. Z pomocy pielęgniarek i wolontariuszy korzysta prawie 2 tys. osób starszych, chorych i samotnych. 

W 2012 roku diecezjalne Caritas rozprowadziły milion sto skarbonek, Eleos – 20 tys., a Diakonia – 13 tys. – Początkowa myśl była taka, że to dzieci na progu Wielkiego Postu zabierają z parafii skarbonki do domów i rezygnują z różnych swoich przyjemności. W tej chwili całe rodziny angażują się, aby zrezygnować z czegoś na rzecz pomocy najuboższym czy osobom starszym – mówi Wanda Falk z Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego. 

Caritas zebrane w ten sposób pieniądze przeznacza na turnusy rehabilitacyjne, wykupywanie lekarstw, a także na prowadzenie m.in. domów opieki społecznej i skierowanych do seniorów świetlic parafialnych. W tym roku po raz drugi z Jałmużną Wielkopostną wiąże się akcja przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz kampanii „Ile kosztuje życie?”, w ramach której Caritas organizuje w całej Polsce wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. W ubiegłym roku udało się dzięki tej akcji nabyć 1804 łóżka wyposażone w materace przeciwodleżynowe, a także koncentratory tlenu. 

Rozpoczynając w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu, Kościół zachęca wiernych do praktykowania w tym okresie jałmużny, postu i modlitwy. Jak przekazują Dzieje Apostolskie, już pierwsi chrześcijanie, idąc za nauczaniem Chrystusa, praktykowali jałmużnę. Kościół rozwijał dzieła miłosierdzia i opiekował się najsłabszymi grupami społecznymi: starcami, wdowami i sierotami. Źródło:http://www.episkopat.pl/?a=kalendarium_show&typ=INFORMACJE&id=15916

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót