Aktualności

W duchu wdzięczności za dar kapłaństwa

2013-07-05 23:19:09

„Przez całe życie,

będę chwalił Pana”

 

W duchu wdzięczności za dar kapłaństwa

 

W niedzielę 30 czerwca Bogdanowska świątynia na sumie o godz. 11.30 przepełniła się wielkim dziękczynieniem za dar kapłaństwa naszego rodaka Ks. Kanonika Jana Bednarka. Nasz jubilat obchodził 40 rocznicę święceń kapłańskich.

 

Na uroczystej mszy świętej homilię wygłosił przyjaciel ks. Jana - Ks. Magiera, proboszcz parafii w Widawie. Nawiązał on w jubileuszowej homilii do roli kapłana i jego posługi wśród ludzi, do których kapłan jest posłanych. Nie zabrakło również wspomnień z młodzieńczych lat kapłańskich obu Księży.
Fragmenty z przemówienie Pani Bogny Głowackiej

Przewodniczącej Rady Gminy Wola Krzysztoporska

z uroczystości 40-lecia święceń kapłański

ks. kanonika Jana Bednarka.

 

Czcigodni Kapłani na czele z ks. proboszczem kanonikiem Wojciechem Gonerą, Prześwietne Zgromadzenie.

 

Przewielebny ks. kanoniku Janie Bednarku, jubilacie 40 rocznicy święceń kapłańskich – rodaku Bogdanowskiej Parafii – synu Marianny i Franciszka ur. 02.01.1947 roku w Mąkolicach.

 

Po raz pierwszy progi kościoła parafialnego Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie przekroczyłeś na rękach swoich Rodziców w towarzystwie chrzestnych: Marii Kaczor i Leona Łągwy, aby przyjąć sakrament chrztu. Było to 05.01.1947 r.  Starsi bracia to: Józef, Kazimierz i i najstarszy Ignacy, który był żywicielem przez lata dzieciństwa i młodości, ponieważ 10.10.1955n r. umiera tata wyznając ostanie słowa do swoich synów i żony:” Wy podzielcie się majątkiem, a najmłodszego – Janka macie wykształcić”, nie wiedząc kim będzie.

 

Jak podrosłeś mama z braćmi poprowadzili Cię za rączkę, abyś przyjął Pierwszą Komunię Świętą.

 

Przez wszystkie lata skromny, gorliwy w służbie Bogu jako ministrant. Długie rozmowy z wikariuszem Bogdanowskim ks. Zdzisławem Tłustochowiczem, później z ks. Stefanem Bilewiczem wybrałeś Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Po roku studiów zostałeś powołany na dwa lata do wojska – jednostki „kleryckiej” do Szczecina Podjuchy. Tam „próby ogniowe” z kapłańskim powołaniem były to lata 1967-1969. W 1969 roku postanowiłeś kontynuować studia teologiczne, 10.06.1973 r. przyjąłeś święcenia kapłańskie z rąk Ks. Bpa Ordynariusza Stefana Bareły w katedrze częstochowskiej.

 

Zostałeś posłany na następujące placówki wikariuszowskie: do Parafii w Porębie koło Zawiercia, św. Wojciecha w Częstochowie, św. Tomasza w Sosnowcu, Świętej Trójcy w Będzinie, św. Lamberta w Radomsku z budową i tworzeniem nowej parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, Parafii św. Barbary w Sosnowcu. Od 19.03.1989 r. jako proboszcz w Galewicach koło Wieruszowa, następnie w Brzeźnie koło Sieradza, potem do parafii św. Stanisława w Wieruszowie, a od 14.02.2012r. kapelan Domu Sióstr Antoninek w Mirkowie koło Wieruszowa.

 

Tak wyglądała w skrócie kapłaństwa droga Księdza Jubilata. Honorowy Kanoniku Kapituły Katedralnej w Kaliszu Księże Janie. Stajemy w dzisiejszą niedzielę 30.VI.2013 r. w kościele parafialnym zgromadzeni wokół ołtarza Pańskiego, na którym została złożona Dziękczynna Ofiara za 40 lat posługi Bogu w kapłaństwie. Wiemy, że kapłaństwo to wielkie poświęcenie, to trud, ale i radość, to Święta Droga do Boga.

 

Żyjemy w niełatwych czasach. Dlatego w imieniu całej społeczności naszej Bogdanowskiej Parafii pragniemy złożyć Ci Drogi Jubilacie jak najserdeczniejsze życzenia, Bożego błogosławieństwa, zdrowia, opieki Matki Boskiej Bogdanowskiej na dalsze lata Twojej kapłańskiej posługi.

 

Galeria

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót