Aktualności

Wielki Czwartek – rozpoczęcie Triduum Paschalnego

2012-04-06 12:27:11

Magdalena Młoczkowska

 


Triduum Paschalne to dla chrześcijan trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym. Tegoroczne rozpoczęło się w Wielki Czwartek, 5 kwietnia 2012 r. Przyszliśmy do kościoła, aby wspomnieć Ostatnią Wieczerzę. W tym dniu nawiązujemy do dwóch największych tajemnic w naszej wierze: Eucharystii i Kapłaństwa. W przeddzień swojej męki Chrystus ustanowił te dwa najważniejsze sakramenty. W świątyniach odprawiana jest w Wielki Czwartek tylko jedna msza – Wieczerzy Pańskiej, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy.


Liturgię Wielkiego Czwartku rozpoczął śpiew organisty i uroczyste wejście głównymi drzwiami wszystkich naszych księży wraz z ministrantami. Następnie ksiądz proboszcz poprowadził mszę, wygłosił też kazanie. Mówił w nim m. in. o poświęceniu Jezusa, o tym, jak Jezus umył nogi swoim uczniom, co dziś odebralibyśmy jako poniżenie się. W tamtych czasach to uczniowie obmywali nogi swoim nauczycielom, a Chrystus odwrócił ten porządek. Chciał przez to pokazać, że nie jest nikim specjalnym, że On też może to zrobić. A dlaczego to uczynił? Było to symbolem oczyszczenia i służby z miłości. Jezus kochał ludzi, chciał ich dobra, p
okoju i tego, aby się wzajemnie miłowali, aby ludzie postępowali zgodnie z przykazaniem miłości, żeby szanowali swoich bliźnich. 

Po kazaniu i modlitwie wiernych nastąpił ważny moment – Eucharystia. Kiedy księża wypowiadali słowa To czyńcie na moją pamiątkę mogliśmy poczuć się tak, jak apostołowie w Wieczerniku, kiedy to żegnali się ze swym Nauczycielem, a On dzielił chleb i przelewał kielich i właśnie tymi słowami ustanowił sakrament Komunii Świętej oraz Kapłaństwa. Przy wtórze pieśni Pan Wieczernik przygotował oraz Jezusa ukrytego wierni przystępowali do ołtarza, aby przyjąć Komunię pod dwiema postaciami.

Następny ważny moment dzisiejszej liturgii to przeniesienie podczas procesji Pana Jezusa ukrytego w Hostii do Ciemnicy, czyli kaplicy adoracji. Nazywa się ją tak na pamiątkę uwięzienia Chrystusa po Ostatniej Wieczerzy.

Wcześniej przestały grać organy, dzwonki zastąpione zostały kołatkami. Po udzieleniu komunii ze stołu ołtarza zdjęto mszał, świece, krzyż. Tabernakulum zostało puste, zgasła Wieczna Lampka.

Na koniec zaśpiewaliśmy pieśń Przed tak wielkim sakramentem, a później, po uczcie,  na którą zaprosił sam Pan, mogliśmy udać się do domów. 

 

Galeria zdjęć

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót