Aktualności

Wielki Czwartek - Msza Krzyżma

2012-04-05 14:55:29

Grupa ministrantów z naszej parafii uczestniczyła dziś w częstochowskiej katedrze w Liturgii Wielkiego Czwartku - Mszy Krzyżma.


W Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii. Księża wraz ze Służbą ołtarza przeżywają swoje święto. Na uroczystej liturgii sprawowanej przed południem w katedrze odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

 

Msza Krzyżma, którą biskup koncelebruje z kapłanami różnych okolic diecezji i w czasie której konsekruje święte krzyżmo oraz błogosławi inne oleje uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa i znak ścisłej łączności kapłanów z jego osobą. Albowiem świętym krzyżmem konsekrowanym przez biskupa namaszcza się nowo ochrzczonych i naznacza bierzmowanych. Przez namaszczenie olejem katechumenów przygotowuje się ich do przyjęcia chrztu. Wreszcie olej chorych pokrzepia tych, którzy zapadli na zdrowiu.

 

 

 

 

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót