Aktualności

Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa

2012-04-06 20:33:56

Magdalena Młoczkowska

 

Dziś Wielki Piątek. Ten dzień to kontemplacja Krzyża Chrystusowego. Nie odprawia się dzisiaj mszy świętej. Jest tylko adoracja Krzyża i Droga Krzyżowa.


Cierpienia, jakie znosił Jezus podczas Drogi Krzyżowej, wyznaczyły najgłębszą granicę ludzkiej gehenny. Znieważony, zbity, torturowany i ukrzyżowany, odarty z wszelkiej ludzkiej godności. Ból spowodowany ukrzyżowaniem miał umniejszyć Jego egzystencję. Ostatnia droga Jezusa – krzyżowa – była konsekwencją działań innych ludzi, a zwłaszcza odrzucenia Jego przesłania, obietnicy zbawienia przez wiarę. Jezusa zaparli się też uczniowie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń my przybyliśmy dziś do kościoła, aby wraz  z Jezusem przebyć cierniową drogę i oddać Mu pokłon pod krzyżem, na którym skonał.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa ulicami Bogdanowa, którą prowadził ksiądz proboszcz, krzyż nieśli strażacy z Woźnik. 14 stacji tej drogi to czternaście okazji do zobaczenia swojego życia, do spojrzenia na egzystencję z perspektywy ponadjednostkowej, wiecznej, uniwersalnej. Chrystus modląc się  Ogrodzie Oliwnym, powiedział: Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich. Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie. Tak było. Dlatego dziś, w Wielki Piątek, dla katolików na całym świecie, także dla nas, Droga Krzyżowa to ważne przeżycie, które może wiele dać, niezależnie od światopoglądu, który wyznajemy.

Następnie rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku. Ksiądz celebrans ubrany w czerwony ornat rozpoczął nabożeństwo. Młodzież czytała fragmenty Pisma Świętego, organista śpiewał psalm (bez gry na organach), odczytana została Męka Pańska wg Św. Jana.

Kiedy rozpoczęła się Adoracja Krzyża, wierni czekali na swoją kolej, aby móc ucałować święte drzewo i rany Jezusa przy wtórze pieśni wielkopostnych.

Kiedy z kaplicy adoracji kapłan przyniósł Najświętszy Sakrament, księża udzielali komunii. Tuż po niej Pan Jezus został przeniesiony do Grobu, gdzie rozpoczęła się adoracja. Ostatnim punktem dzisiejszej Liturgii były Gorzkie Żale.

 

Galeria zdjęć z Triduum Paschalnego

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót