Aktualności

Zwyczaje Tłustego Czwartku i Ostatków

2012-02-16 00:22:50

Magdalena Młoczkowska


Powiedział nam Bartek, że dziś Tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła! Istotnie – dziś – 16 lutego przypada Tłusty Czwartek – ostatni w kalendarzu chrześcijańskim przed Wielkim Postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału.

W ten dzień dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze są dziś słodkości – pączki, faworki, zwane też chrustem, róże karnawałowe. Dawniej w Tłusty Czwartek objadano się pączkami nadziewanymi boczkiem, słoniną albo mięsem, a wszystko zapijano suto alkoholem.

Według zwyczaju powinno się w Tłusty Czwartek zjeść chociaż jednego pączka, aby wiodło się dobrze w dalszym życiu.

W regionie Krakowa i okolic dzień ten znany jest jako „Combrowy Czwartek” – święto wszystkich kramarek i służących.

Tłusty czwartek otwiera ostatni tydzień karnawału. Jest wstępem do hucznych zabaw i balów karnawałowych, które trwają aż do wtorku przed Środą Popielcową.

Wtedy to obchodzimy ostatki, inaczej zapusty albo mięsopust. W ostatki urządza się ostatnie – jak nazwa wskazuje – huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości.

Największym balem karnawałowym jest ten w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Popielcem i trwający przez pięć dni. Innym, równie sławnym, jest wielki bal na Placu Świętego Marka w Wenecji, kończący słynny wenecki karnawał.

W Polsce niestety nie odbywają się aż tak spektakularne imprezy jak w Brazylii czy Włoszech, ale jest to okres nasilonych zabaw, balów, maskarad. W Wielkopolsce na przykład wtorkowy bal znany jest pod nazwą „podkoziołek” od figurki kozła – centralnego elementu tejże zabawy.

Na świecie ostatni dzień karnawału nazywany jest często Mardi Gras (z franc. Tłusty Wtorek). Podobnego określenia używa się również w USA, Kanadzie, Europie, Ameryce Łacińskiej.

W te dni bawmy się, ale zachowajmy umiar i rozsądek, aby móc potem godnie wejść w okres Wielkiego Postu. 

Kategorie wpisu: Informacje
« powrót