Góry i śpiew

Julia A. Lewandowska

Młodzi, utalentowali i ciekawi świata – tacy są ludzie ze Wspólnoty Zjednoczeni w Trójcy, którzy w dniach 9-13 lipca br. Uczestniczyli w warsztatach wokalno-instrumentalnych zorganizowanych w Groniu k. Białki Tatrzańskiej przez Szkołę Muzyczną „Triola” z Rzeszowa. Wspólnotę tworzą dwa zespoły: młodzież z parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie wraz z zespołem „Red Dance” i zespół wokalno-instrumentalny „LaVo”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Wspólnota ZwT ma charakter teatralno-wokalno-instrumentalny. Działa na terenie gminy Wola Krzysztoporska, angażując się w życie kulturalno-społeczne, np. przy okazji uroczystości 11 listopada, dni papieskich, koncertów świąteczno-nowoworcznych, spektakli teatralnych, uroczystości katyńskich. Razem z „Kapelą spod Dębu” i zespołem ludowym „Pasjonatki” zajęła drugie miejsce w przeglądzie dorobku kulturalnego gmin powiatu piotrkowskiego. W planach kolejną wielką akcją jest III Gminny Dzień Papieski, który odbędzie się 10 października. Instruktorami i moderatorami są: ks. Przemysław Wesołowski, wikariusz w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy i założyciel Wspólnoty, Mariusz Wieczorek oraz Łukasz Borek.
Te kilka dni młodzi ludzie spędzili bardzo aktywnie. Dzień rozpoczynali Eucharystią, którą codziennie sprawował dla nich ks. wikariusz Przemysław Wesołowski. A następnie z bazy noclegowej w Poroninie organizowali wycieczki, m.in. do Zakopanego i nad największe tatrzańskie jezioro – Morskie Oko, na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę.
Na warsztaty wokalno-instrumentalne młodzież dojeżdżała do Gronia k. Białki Tatrzańskiej. Warsztaty instrumentalne poprowadzili gitarzyści Marek Raduli i Jacek Królik, natomiast szkolenie z wokalu odbywało się pod czujnym okiem Elżbiety Zapendowskiej i Aleksandry Królik. „Prawdziwe warsztaty to praca przez całe życie” – mówiła Elżbieta Zapendowska, polski krytyk muzyczny i specjalistka od emisji głosu, nie szczędząca uwag pod adresem młodych utalentowanych. Młodzież z uwagą słuchała, co mają do powiedzenia profesjonaliści.
Na 10-dniowy obóz muzyczny przyjechali ludzie z wielu polskich miast, m.in. z Rzeszowa Leżajska, Lublina, Radomia, Warszawy i Krakowa. Młodzież z parafii Bogdanów i Woli Krzysztoporskiej uczestniczyła w wybranych zajęciach dzięki uprzejmości Damiana Zająca, organizatora i jednego z założycieli Szkoły Muzycznej „Triola” w Rzeszowie (więcej na:www.triola.pl). Wyjazd w góry i spotkania warsztatowe nie byłyby możliwe, gdyby nie życzliwość i wsparcie finansowe Gminy Wola Krzysztoporska na czele w wójtem Romanem Drozdkiem i przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Olejnikiem oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej. Młodzi artyści serdecznie dziękują władzom gminnym za pomoc w rozwijaniu ich talentów.

Tekst cytowany za: NIEDZIELA NR 34 (900) • 22 sierpnia 2010, s. V