XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą

Kobieta - dar i tajemnica
Magdalena Młoczkowska

Matko Boża, Maryjo, cały twój kce być jo! - właśnie tak śpiewaliśmy na Polach Lednickich w sobotę, 5 czerwca, na XIV już spotkaniu młodych. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy z Bogdanowa. Nasza reprezentacja, choć niezbyt liczna, bo tylko 11 - osobowa, pełna zapału dołączyła do młodzieży z Bełchatowa, aby razem z nią przebyć drogę.

Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: KOBIETA - DAR I TAJEMNICA. Pragnęliśmy zgłębić tajemnicę kobiety, uświadomić sobie doniosłość obecności kobiety pośród nas, poznać lepiej archetyp Ewy, misję Maryi, a w nich każdej kobiety, naszych matek i sióstr, a ostatecznie Kościoła, który również jest kobietą, małżonką Chrystusa. Od samego początku przypominaliśmy tańce z lat ubiegłych oraz uczyliśmy się nowych tańców i pieśni. Jedną z nich była ta, z której pochodzi fragment przywołany przeze mnie na początku.
Oglądaliśmy też Wizerunki Matki Boskiej z całej Polski, odmawialiśmy koronkędo Miłosierdzia Bożego, słuchaliśmy wykładu dr Wandy Półtawskiej. Pani doktor w swojej konferencji powiedziała młodym m. in. o pięknej, czystej miłości i szacunku do własnego ciała. Aby móc dalej zgłębiać mądre słowa pani doktor, każdy z nas otrzymał jej książkę Eros et iuventus. Symbolem czystości miał być biały strój - przekaz czystości, która jest piękna. My dostosowaliśmy się do tego wezwania i założyliśmy białe koszulki. Następnie słuchaliśmy jak aktor Jerzy Zelnik czytał fragmenty tekstów o kobietach - ta część spotkania zatytułowana była „Polska szkoła kobiecości”.
Około godziny 18.20 uczestniczyliśmy w uroczystym nadaniu imienia Jana Pawła II Wielkiego tulipanowi. Towarzyszyła temu wydarzeniu specjalna procesja, w której szły dziewczyny przebrane za tulipany, amazonki oraz jechali na koniach ułani. O 19.00 wysłuchaliśmy przesłania Benedykta XVI, które odczytał arcybiskup Henryk Muszyński. Potem braliśmy udział w nieszporach maryjnych.
 Przed 20.00 Drogą III Tysiąclecia przeszły siostry zakonne, pielęgniarki i uczone kobiety. Odbyło się też uroczyste wniesienie relikwii św. Jadwigi Królowej, a młodzież tarnowska wniosła relikwiarz błogosławionej Karoliny Kózkówny. Ta 16 - letnia dziewczyna została zamordowana, broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza. Jako młoda dziewczyna oddała życie w obronie swej czystości. W tle było słychać „Pieśń Karoliny”. O godzinie 21 rozpoczęła się msza święta, którą celebrował Prymas Senior, arcybiskup Henryk Muszyński, a słowo Boże wygłosił ojciec profesor Jacek Salij OP. Także w jego słowach nie zabrakło nawiązania do roli kobiety w życiu każdego z nas. Po mszy biskup Edward Dajczak pobłogosławił wzniesione do góry dłonie kobiet obecnych na Polach. Uroczystości zakończyły się już po północy przejściem przez Bramę - Rybę.
Spotkanie było bardzo udane, także dzięki pięknej pogodzie, która była dla nas łaskawa, w przeciwieństwie do poprzedniego roku. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał słoiczek miodu, opatrzony logotypem Lednicy i słowami: „Kobieta słodka jak miód”, w nawiązaniu do tematu spotkania.