JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI

Magdalena Młoczkowska

11 października 2009 roku w całej Polsce po raz dziewiąty obchodzono Dzień Papieski. Podobnie było w naszej gminie i parafii. Patronat honorowy nad uroczystościami objęli wójt Gminy Wola Krzysztoporska, pan mgr Roman Drozdek oraz proboszcz parafii Bogdanów, ksiądz kan. mgr Wojciech Gonera. W organizacji brały udział Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej i Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Bogdanowie oraz parafia Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie.

Obchody Dnia Papieskiego w parafii Bogdanów rozpoczął występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich – PASJONATKI i następująca po nim uroczysta msza święta odprawiona w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Po mszy św. wystąpiła młodzież z oazy działającej przy bogdanowskim kościele ze spektaklem słowno – muzycznym, przygotowanym przez ks. Przemysława Wesołowskiego pt. „Wolność jest w nas”. Tytuł widowiska nawiązywał do hasła przewodniego tegorocznego Dnia Papieskiego: Jan Paweł II – Papież Wolności.
Młodzi ludzie śpiewali ulubione pieśni naszego papieża, recytowali wiersze oraz tańczyli, oddając w ten sposób hołd wielkiemu Polakowi, który 31 lat temu został wyniesiony na Stolicę Piotrową. Wieczorem, o godzinie 17.00, odprawiono nabożeństwo w godzinie wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Odmówiony został różaniec w intencji beatyfikacji i odbył się Apel Jasnogórski. Druga część obchodów IX Dnia Papieskiego w naszej gminie miała miejsce 12 października 2009 roku, w poniedziałek.
Ten dzień rozpoczął się poranną mszą świętą w kościele w Bogdanowie. Po niej, o godzinie 9.00 zaczęła się część artystyczna poświęcona pamięci Jana Pawła II. 12 X 2009 roku odbyły się dwa konkursy: pierwszy dotyczył wiedzy o naszym papieżu, drugi to konkurs plastyczny pod hasłem „Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Ojczyzny”.
Konkurs wiedzy o Janie Pawle II oceniała komisja w składzie: Ryszard Olejnik (przewodniczący), ks. Antoni Góra i mgr Joanna Wilhelm. Pierwszy etap, czyli część pisemną wygrała szkoła z Krzyżanowa, na drugim miejscu byli uczniowie reprezentujący szkołę w Dobiecinie, na trzecim zaś w Woźnikach. Liderzy pierwszego etapu nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa także w drugiej turze i ostatecznie wygrali cały konkurs. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco: 1. miejsce: Aleksandra Sima, Katarzyna Szczepka – SP Krzyżanów, 2. miejsce: Dorota Marczak, Kamila Kamińska – SP Dobiecin, 3. miejsce: Aleksandra Piwarczyk, Radosław Małecki – SP Woźniki.
W skład komisji jurorskiej konkursu plastycznego weszli: ksiądz Mariusz Chudy (przewodniczący) oraz Katarzyna Piasta, Małgorzata Tosiek i Aleksander Książczak. Prac biorących udział w rywalizacji było 21. Zwyciężyła Aleksandra Gudajczyk ze szkoły w Woźnikach. Drugie miejsce zajął Krystian Telążka (SP Dobiecin), trzecie Karolina Malicka (SP Gomulin). Przyznano również dwa wyróżnienia: dla Klaudii Wężyk (SP Woźniki) i Sebastiana Szymańskiego ( SP Bogdanów).
Na koniec mojej relacji z IX Dnia Papieskiego wspomnę jeszcze o namiocie ustawionym przed kościołem w Bogdanowie, w którym panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy serwowały pyszne potrawy i słodkości w zamian za drobny datek na fundację im. Jana Pawła II. IX Dzień Papieski przeszedł do historii naszej parafii i gminy. Wszystkim darczyńcom oraz przybyłym gościom pragniemy serdecznie podziękować i zaprosić za rok, na jubileuszowy, X Dzień Papieski. Wielkie Bóg Zapłać!