UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE PRZY POMNIKU NA GÓRACH BOROWSKICH

Magdalena Młoczkowska

5 września 2010 r., o godz. 10.00, rozpoczęły się uroczystości na Borowskich Górach, związane z 71. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Od 2 do 6 września 1939 r. żołnierze 2. Pułku Piechoty Legionów płk Ludwika Czyżewskiego i 146. Pułku Piechoty ppłk Polaka walczyli, hamując ruch XVI Korpusu Pancernego na Piotrków Trybunalski - Bełchatów.

Od kilkunastu lat władze Gminy Wola Krzysztoporska oraz Gminy Bełchatów organizują uroczystości rocznicowe przy pomniku poświęconym dawnym bohaterom. W tym roku obchody rozpoczęły się od przemówienia Wójta Gminy Wola Krzysztoporska, pana Romana Drozdka. Przywitał wszystkich zgromadzonych: wielu parafian, delegacje z pocztami sztandarowymi ze szkół naszej gminy, druhów OSP, władze samorządowe, żołnierzy z jednostki wojskowej w Łasku pod dowództwem majora K. Jewgiejuka oraz licznie przybyłych gości. Przypomniał kampanię wrześniową oraz II wojnę światową, mówił także o ojczyźnie i jej obronie. Przemawiał również syn generała Czyżewskiego.
Następnie pani Anna Lasota z Mąkolic, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, zaśpiewała utwór „Pamięć” z musicalu „Koty”, oddający charakter uroczystości na Górach Borowskich:

„Wszechpotężna jest pamięć,
Gdy wstępuje na tron (...)
Pamięć, jak okrutnie nie kłamie,
 Gdy przesuwa przed nami
To, co sprawia nam ból...”

Kolejnym punktem obchodów rocznicy była msza święta, sprawowana przez księdza prałata doktora habilitowanego Mariana Dudę, rektora Instytutu Teologicznego w Częstochowie. W mszy aktywnie uczestniczyła młodzież ze Wspólnoty „Zjednoczeni w Trójcy”: Sylwia Babiarczyk czytała pierwsze czytanie, Karolina Płosza drugie, a Katarzyna Młoczkowska modlitwę wiernych.
Podczas Komunii Św. raz jeszcze wierni usłyszeli panią Annę, sopranistkę, w utworze „Ave Maria”. Po zakończeniu mszy wystąpił zespół „Ludowe Pasjonatki” z krótkim koncertem okolicznościowym. Potem odbył się Apel Poległych, poprowadzony przez majora Krzysztofa Jewgiejuka. Na koniec uroczystości pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.