Warto przeczytać

Wyszukiwarka

Abp. Salvatore Pennacchio nowym Nuncjuszem Apostolskim w Polsce

2016-08-07 00:02:47

Nuncjatura Apostolska w Polsce
Nr. 6975/16

KOMUNIKAT

 

Ojciec Święty Franciszek

mianował Nuncjuszem Apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, dotychczasowego Nuncjusza Apostolskiego w Indiach i Nepalu.

 

Warszawa, 6 sierpnia 2016 r.


ks. prał. Mykhaylo Tkhorovskyy
Chargé d’affaires a.i.

 

*****


Sylwetka nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Nowo mianowany nuncjusz ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. Dnia 28 listopada 1998 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Montemarano). Dnia 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. Dnia 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.

 

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce jest znany ze swego szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. W wywiadzie dla Biura Prasowego KEP abp Salvatore Pennacchio wyznał: Święty Jan Paweł II swą ojcowską troską otoczył sprawowanie przeze mnie posługi, którą sam zdecydował się mi powierzyć. Na znak wdzięczności wobec świętego Papieża wybrałem na motto biskupie słowa Nolite timere (Nie bójcie się) pomny wezwania „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, z którym polski Papież zwrócił się podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat – podkreślił nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Polsce. Abp Pennacchio przyjechał do Polski w 2009 r., w dziesiątą rocznicę swych święceń biskupich, aby nawiedzić miejsce związane ze św. Janem Pawłem II. Polska wywarła na nim bardzo dobre wrażenie, szczególnie jej historia i tradycja. Najbardziej jednak ujęła go wiara Polaków.

 

Podczas swej posługi w różnych placówkach dyplomatycznych od lat kultywuje pamięć o papieżu Polaku i spotyka się z Polakami. Przykładem tego są minione święta Wielkanocne, na które do Nuncjatury zaprosił m.in. Polaków. Po Mszy Świętej życzył po polsku „Radosnych i błogosławionych świąt wielkanocnych”. Abp Pennacchio wskazał też na mozaikę w prezbiterium kaplicy, gdzie została uwieczniona postać św. Jana Pawła II trzymającego w ręce egzemplarz adhortacji postsyndalnej Ecclesia in Asia, którą Papież podpisał właśnie w Delhi podczas swojej drugiej pielgrzymki do Indii w 1999 r. Zasługą abp Pennacchio jest także upamiętnianie świętego papieża Polaka w wielu diecezjach Indii.

 

Posługę abp. Pennacchio cechuje duża wrażliwość na ludzką biedę. Ostatnio bardzo zaangażował się w przygotowanie Kościoła w Indiach i Nepalu do Światowych Dni Młodzieży w Polsce i w Krakowie. Podczas konferencji prasowej w New Dehli zorganizowanej 19 kwietnia br. wskazał na bogatą historię Polski, która w tym roku świętuje 1050-lecie chrztu. Przypomniał obecność kard. Pietro Parlina w Polsce i jego słowa wygłoszone w katedrze gnieźnieńskiej ukazujące dzieje Polski przez pryzmat m.in. Mieszka I i św. Wojciecha.

 

Abp Pennacchio od początku swej posługi jest wrażliwy na ludzką biedę. Dlatego już na początku swej posługi jako nuncjusz powołał wraz z proboszczem swej rodzinnej miejscowości Stowarzyszenie Wolontariuszy „Nolite timere”, które pomaga dzieciom z wioski Nazareth di Mbare w Rwandzie. Ta wioska została założona zgodnie z wolą św. Jana Pawła II i staraniem abp Pennacchio dla sierot i ubogich, ofiar ludobójstwa dokonanego w 1994 r. Troska o ubogich i potrzebujących towarzyszy nowo mianowanemu nuncjuszowi cały czas. Przykładem tego jest chociażby zaproszenie 4 sierpnia br. do Nuncjatury dzieci z domu dziecka prowadzonego przez siostry zakonne. Był czas na Mszę Świętą, loterię i obiad. Co ciekawe, większość dzieci pochodzi z rodzin hinduistycznych. Kościół jednak kieruje swoją pomoc do wszystkich ludzi, bez względu na wyznanie.

 

Nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Polsce ma bardzo bogate doświadczenie pracy w krajach misyjnych, m.in. w Etiopii, Egipcie, Rwandzie oraz z krajach azjatyckich, takich jak Tajlandia, Singapur czy Kambodża, a obecnie Indie. Abp Pennacchio stara się jak najlepiej poznać ludzi, którym służy. Dlatego jest znany jako człowiek, który wychodzi naprzeciw potrzebom danego kraju i z chęcią spotyka się z pasterzami i wiernymi Kościoła, gdzie posługuje.

 

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio Nuncjuszem Apostolskim w Polsce w dniu jego imienin.

 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

 

 

*****Nuncjusz Pennacchio duchowym synem św. Jana Pawła II (wywiad)

O swoim związku ze św. Janem Pawłem II, wizycie w Polsce i zainteresowaniu piłką nożną mówi w pierwszym wywiadzie nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, którego nominacja przypadła w dniu jego imienin – 6 sierpnia 2016 r.

Publikujemy treść wywiadu:


Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Jak ksiądz Arcybiskup przyjął decyzję Ojca Świętego?

Abp Salvatore Pennacchio: Z wdzięcznością i w duchu posłuszeństwa wobec Ojca Świętego, Papieża Franciszka, tak jak za każdym razem, kiedy byłem wzywany na nową placówkę czy do posługi, zawierzając się zawsze opiece Pana Boga i Matki Najświętszej.


Jakie są związki Ekscelencji ze św. Janem Pawłem II?

Uważam się za duchowego syna świętego Papieża Jana Pawła II, który udzielił mi sakry biskupiej w dniu 6 stycznia 1999 r. w Dzień Objawienia Pańskiego i posłał mnie jako Nuncjusza Apostolskiego do Rwandy. Od pierwszej posługi w Panamie, jako adept w Nuncjaturze (1979), do posługi w Tajlandii i w niektórych krajach azjatyckich południowo-wschodnich, święty Jan Paweł II swą ojcowską troską otoczył sprawowanie przeze mnie posługi, którą sam zdecydował się mi powierzyć. Na znak wdzięczności wobec świętego Papieża wybrałem na motto biskupie słowa Nolite timere (Nie bójcie się) pomny wezwania „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, z którym polski Papież zwrócił się podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat.


Czy Ekscelencja był w Polsce i jaki ma obraz Polski i Polaków?

W lipcu 2009 r. z okazji 10. rocznicy konsekracji biskupiej po raz pierwszy odwiedziłem Polskę wraz z grupą przyjaciół ze Stowarzyszenia Wolontariuszy „Nolite timere”. Powołaliśmy je do życia wraz z proboszczem mojego rodzinnego miasta, Giuliano (Diecezja Aversa), aby pomagać dzieciom z wioski Nazareth di Mbare w Rwandzie, założonej wolą św. Jana Pawła II dla sierot i ubogich, ofiar ludobójstwa dokonanego w 1994 r. Była to pielgrzymka w szczególności do miejsc związanych z osobą św. Jana Pawła II. Przy tej okazji poznałem Polskę która, przez wzgląd na swoją historię i kulturę, a przede wszystkim wiarę Polaków, wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie.

Pełniąc moją kapłańską i dyplomatyczną posługę, miałem okazję docenić przymioty, jakimi obdarzeni są moi polscy przyjaciele pracujący w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, a także w Kurii Rzymskiej. Abp Marek Zalewski, obecny Nuncjusz Apostolski w Zimbabwe był moim pierwszym współpracownikiem w Tajlandii, a obecnie w Indiach moim zastępcą jest ks. prał. Henryk M. Jagodziński.


Jakie są hobby i zainteresowania Księdza Arcybiskupa?

Mam zamiłowanie do piłki nożnej, w którą grałem w młodości. Obecnie, zważywszy wiek, a także i wagę, mogę cieszyć się piłką nożną oglądając transmisje telewizyjne lub, kiedy mam okazję – na stadionie. Naturalnie, jako prawdziwy neapolitańczyk jestem kibicem „Napoli”, klubu który właśnie zawarł kontrakt z dwoma bardzo dobrymi polskimi piłkarzami.

Pragnę, korzystając z pierwszej okazji, przekazać wyrazy szacunku władzom polskim, po bratersku pozdrawiam moich współbraci w biskupstwie, kapłanów, siostry i braci zakonnych, seminarzystów i wszystkich wiernym świeckich, a szczególnie młodych, którzy z tak wielkim entuzjazmem uczestniczyli niedawno w Światowych Dniach Młodzieży.

Pokładając ufność w matczynej opiece Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, powierzam się modlitwie Was wszystkich.

 

Informacje: Biuro Prasowe KEP/ episkopat.pl

Kategorie wpisu: Ciekawostki, Duchowość
« powrót