Wyszukiwarka

2015-12-06 01:15:58

Dekret Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego ustanawiający Kościoły Jubileuszowe w Archidiecezji Częstochowskiej w Roku Świętym Miłosierdzia

ingres_herb

DEKRET USTANAWIAJĄCY KOŚCIOŁY JUBILEUSZOWE W ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ W ROKU ŚWIĘTYM MIŁOSIERDZIA

Bullą Misericordiae vultus z dnia 11 kwietnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia 2015 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 20 listopada 2016 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W dniu inauguracji Roku Świętego Papież Franciszek otworzy w Bazylice św. Piotra na Watykanie Drzwi Święte, które staną się Bramą Miłosierdzia. Następnie 13 grudnia 2015 r. w III Niedzielę Adwentu zostaną otwarte Drzwi Święte w pozostałych bazylikach papieskich Rzymu, oraz we wszystkich kościołach partykularnych.

Wierni będą mogli w Roku Świętym Miłosierdzia przeżyć i uzyskać odpust, odbywając pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego, a także w czterech Bazylikach Papieskich w Rzymie. Moment ten ma być połączony z Sakramentem Pojednania i pełnym uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Po przejściu przez Drzwi Święte, oprócz zwykłych warunków wierni będą musieli zatrzymać się na modlitwie, aby dopełnić ostatnich aktów wymaganych: wyznania wiary i modlitwy za papieża oraz w jego intencjach. Papież Franciszek przyznał również możliwość uzyskania odpustu osobom chorym, uwięzionym i każdemu, kto osobiście wypełnia dzieło miłosierdzia. Jubileuszowy odpust można będzie uzyskać również dla zmarłych (Zob. List Papieża Franciszka na Rok Miłosierdzia).

W trosce o dobro duchowe wszystkich wiernych, zgodnie ze wskazaniami Ojca Świętego Franciszka,ustanawiam następujące kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Częstochowskiej, w których otwarte zostaną Bramy Miłosierdzia:

1. BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚWIĘTEJ RODZINY W CZĘSTOCHOWIE
  2. SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ NA JASNEJ GÓRZE
  3. BAZYLIKA ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W ZAWIERCIU
  4. SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W CZĘSTOCHOWIE (DOLINA MIŁOSIERDZIA)
  5. ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM PASYJNO-MARYJNE KALWARYJSKIEJ MATKI ZAWIERZENIA NA KALWARII W PRASZCE
  6. SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY MATKI MIŁOSIERDZIA WE MSTOWIE
  7. SANKTUARIUM KRZYŻA ŚWIĘTEGO W RĘKSZOWICACH
  8. SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LEŚNIOWSKIEJ
  9. SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ZAWIERCIU-BLANOWICACH
  10. SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W GIDLACH
  11. SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BĘCZKOWICKIEJ – OBLUBIENICY DUCHA ŚWIĘTEGO POCIESZYCIELA W BĘCZKOWICACH