Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy

Magdalena Młoczkowska
 
9 października 2011 r. obchodziliśmy XI Dzień Papieski, tym razem pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”, jako podziękowanie za dar beatyfikacji Papieża Polaka. W związku z tym został ten dzień przekształcony w cały Tydzień Papieski, trwający od 9 do 16 października.

Każdy z nas wie, że Papież Jan Paweł II miał swoje ulubione modlitwy, którym poświęcał wiele czasu i uwagi. Mało kto potrafi dziś modlić się tak, jak robił to błogosławiony Jan Paweł II. Prymat modlitwy ujawniał się we wszystkich okolicznościach życia Papieża. Często podczas swoich pielgrzymek zachęcał do odmawiania różańca, przeżywania Drogi Krzyżowej. W naszej pamięci pozostaje wciąż obraz modlącego się nad brewiarzem przed obrazem Matki Boskiej Ojca Świętego.
Celem tegorocznego Dnia Papieskiego jest rozbudzenie ducha modlitwy, co ma być wypełnianiem duchowego testamentu Papieża Polaka. W naszej parafii i gminie już po raz czwarty świętowaliśmy ten dzień, a właściwie dni, bo tegoroczne obchody rozpoczęliśmy w sobotę, 8 października, o godz. 14.30 na boisku w Bogdanowie rodzinnym Piknikiem Papieskim. Najpierw rozegrano mecz piłki nożnej między Urzędem Gminy Bełchatów a Urzędem Gminy Wola Krzysztoporska. Nie przeszkodził nawet rzęsisty deszcz, który spadł pod koniec 1 połowy. Zawodników jednak nie wystraszył i po krótkiej przerwie wrócili na boisko, a na niebie pojawiła się piękna tęcza. Jak mawiał trener Górski, „mecz można wygrać, przegrać lub zremisować”. Tym razem lepsza okazała się reprezentacja Gminy Wola Krzysztoporska, która po ubiegłorocznej porażce z drużyną policjantów odrobiła lekcję i pokonała urzędników z Bełchatowa 5 do 1. Jednak tak naprawdę nie o wynik chodziło, a o dobrą zabawę i moment wytchnienia od codziennego stresu i pośpiechu.
Po meczu, kiedy ksiądz Przemek wręczał kapitanom drużyn pamiątkowe dyplomy, pan Mieczysław Warszada, zastępca wójta Gminy Wola Krzyszt., podjął wyzwanie pana wójta Kamila Ładziaka, zgadzając się na rewanż jeszcze w tym roku. W czasie meczu, pod kierownictwem pani Agnieszki Warszady odbywały się zawody sportowe dla dzieci. Organizatorzy nie narzekali na brak chętnych, ale oczywiście cieszyliby się bardziej, gdyby jeszcze więcej dzieci przybyło i wzięło udział w rozgrywkach. No cóż, może w przyszłym roku będzie lepiej…
Podczas trwania Pikniku Papieskiego panie z Kół Gospodyń Wiejskich rozstawiły namiot, w którym czekały pyszne wypieki oraz kiełbaski z grilla. Z przysmaków zostały na koniec tylko okruszki…
Młodzież zbierała ofiary do puszek na Fundusz Stypendialny dla ubogich uzdolnionych młodych ludzi. Po meczu piłki nożnej w dobry nastrój wprowadził nas szereg koncertów. Najpierw wystąpiła Wspólnota Zjednoczeni w Trójcy. Wykonali utwory: Moje miasto Wadowice, Taki duży, taki mały, Barka, Kiedyś w życiu, Raduje się dusza ma, Emanuel, Tak wiele spraw oraz świetny, rapowy kawałek Lolek. Najwierniejsza publiczność bawiła się doskonale, nagradzając artystów gromkimi brawami. Choć pogoda tego dnia nie sprzyjała na plenerowe zabawy i tak sporo osób bawiło się wraz z wykonawcami.
Po występie Zjednoczonych w Trójcy zostały ogłoszone wyniki zawodów sportowych. Jedną z najcenniejszych nagród, czyli piłkę z podpisami naszych „brązowych” siatkarzy wygrał Krystian Komorowski. Ogłoszono też wyniki konkursu plastycznego pod hasłem „Taki duży, taki mały może świętym być”. W rywalizacji szkół podstawowych zwyciężyła Julia Renasik ze szkoły w Bujnach. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Kożuchowska ze SP w Dobiecinie, a trzecią pozycję zajęła również uczennica SP w Dobiecinie, Paula Pal. Dodatkowo komisja jurorska w składzie: ks. Mariusz Chudy, pani Tamara Kałcz, pani Katarzyna Piasta przyznała wyróżnienia: Magdalenie Krak (SP Bogdanów) oraz Klaudii Jureńczyk (SP Wola Krzysztoporska). Jeśli chodzi o ten sam konkurs w gimnazjum, jury przyznało jedną nagrodę – Grand Prix – dla Kingi Wnuk ze szkoły w Woli Krzysztoporskiej.
Następnie, około godz. 16.40 rozpoczął się koncert zespołu GOK STARS, najmłodszych wykonawców tego Pikniku. Chociaż najmłodsi, wcale nie mieli tremy i popis ich wypadł doskonale! Jako ostatni zaprezentowali się muzycy z zespołów Red Dance i The Masters w różnych rozrywkowych piosenkach.
Piknik Papieski zakończył się w duchu modlitwy różańcowej, której szczególną uwagę poświęcał błogosławiony Jan Paweł II. O godzinie 17.30 w bogdanowskiej świątyni został odprawiony różaniec w intencji ducha modlitwy naszych czasów. Podczas tego wyjątkowego nabożeństwa w naszych dłoniach płonęły świece i lampiony – symbole światła Chrystusa. Rozważaliśmy tajemnice światła, a więc te, które ustanowił nasz Ojciec Święty. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski.
W niedzielę, 9 października, o godz. 11.30 odprawiona została uroczysta Eucharystia, którą ubogacił śpiew pań z zespołu Ludowe Pasjonatki oraz gra Orkiestry z Bogdanowa. Muzycy rozpoczęli mszę od jednej z ulubionych piosenek naszego Papieża, Góralu, czy ci nie żal. W mszy aktywnie uczestniczyła młodzież. Czytania przedstawiły D. Bartos i M. Bartos, modlitwę wiernych O. Dryzek i A. Wypych.
Podczas kazania ksiądz Przemysław Wesołowski nawiązał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego. Wśród wielu tytułów nadawanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, prób definicji oraz określeń Jego pontyfikatu pojawiły się dwa słowa: człowiek modlitwy. Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz pytany o sam rdzeń osoby i geniusz Ojca Świętego stwierdził, że był On po prostu mężem modlitwy i człowiekiem kontemplacji Boga. Modlitwa była dla Jana Pawła II najważniejszym wydarzeniem każdego dnia. To na modlitwie przygotowywał się do wszystkich spotkań, zadań, które czekały Go w danym dniu. Chciał też innych zachęcić doszukania oparcia i siły w modlitwie. Kiedy 2 czerwca 1982 r. spotkał się z młodzieżą w Wielkiej Brytanii, wołał: „Moja droga młodzieży! To przez modlitwę Jezus prowadzi nas do swego Ojca. Modlitwa przemienia nasze indywidualne życie i życie świata (…). Modlitwa wprowadzi radość do waszego życia i pomoże wam pokonać przeszkody w chrześcijańskim życiu.”. Także i my powinniśmy wiele czerpać z tych nauk oraz idąc za przykładem naszego umiłowanego Ojca Św., dużo modlić się, umieć znaleźć czas na modlitwę w naszym zabieganym świecie.
Tuż po komunii św. przemawiał Wójt Gminy Wola Krzysztoporska, pan Roman Drozdek. Po mszy uczniowie Gimnazjum w Woli Krzyszt. przez spektakl „Kawiarniane wspomnienia” przypomnieli nam postać wielkiego człowieka, jakim bez wątpienia był Jan Paweł II. Na nowo odkryliśmy osobę naszego Papieża. Krótkie przedstawienie utrzymano w duchu refleksji i wyciszenia, ale też humoru, bo właśnie takie było życie Jana Pawła II. Pojawiła się także poezja, m. in. wiersz Juliusza Słowackiego „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza…” oraz fragmenty „Tryptyku Rzymskiego”. W kolejnych częściach spektaklu pojawiły się wspomnienia z dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły, wspomnienia Wadowic – ukochanego miasta, przyjaciół, czasów teatru, szkoły oraz słynnych kremówek. Nie mogło zabraknąć nawiązań do gór, które Papież uwielbiał odwiedzać. Młodzież odtworzyła również za pomocą multimediów kilka fragmentów wystąpień i homilii Ojca Świętego podczas Jego pielgrzymek do Ojczyzny. Na koniec zabrzmiała pieśń „Abba, Ojcze”.
Z pewnością spektakl podobał się i pokazał osobę Papieża w nowych odsłonach i w bardzo przystępny sposób. Po uroczystościach w kościele parafialnym wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik Jana Pawła II przy szkole w Bogdanowie, gdzie złożono kwiaty.
Ostatni dzień tegorocznych Dni Papieskich, 10 października, rozpoczęła msza święta o godz. 8.30, a tuż po niej odbyła się V edycja konkursu wiedzy o Janie Pawle II dla szkół podstawowych. Wzięli w niej udział uczniowie następujących placówek: Bogdanów, Bujny, Dobiecin, Krzyżanów, Parzniewice, Wola Krzysztoporska. Jury w składzie: pani Jolanta Kołacińska (przewodnicząca) oraz ksiądz Mariusz Chudy i pani Maria Głowacka na koniec wręczyło nagrody zwycięzcom. Wygrała szkoła z Krzyżanowa. Drugie miejsce przypadło szkole podstawowej z Woli Krzyszt., a trzecie gospodarzom, czyli szkole z Bogdanowa.
Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego przeszły do historii. Patronat honorowy sprawowali nad nimi ksiądz proboszcz Wojciech Gonera oraz pan wójt Roman Drozdek. Podziękowania należy skierować w stronę osób, które swoim zaangażowaniem przyczyniły się do tego, że wszystko się udało i poszło sprawnie: parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Woli Krzysztoporskiej na czele z panią dyrektor Jolantą Kołacińską, Szkole Podstawowej w Bogdanowie z panią dyrektor mgr Joanną Wilhelm, wykonawcom piosenek podczas koncertów na Pikniku (zespoły: Red Dance, Gok Stars, The Masters, Wspólnota Zjednoczeni w Trójcy), paniom z KGW, uczniom Gimnazjum z panem dyrektorem mgr Zbigniewem Ziembą za piękny spektakl oraz wszystkim tym, którzy znaleźli trochę czasu, aby pojawić się chociaż jednego dnia, choć na chwilę, żeby poczuć obecność Jana Pawła II wśród nas.
W czasie trwania Gminnych Dni Papieskich młodzież zbierała ofiary do puszek. Dzięki hojności parafian udało się zebrać 1290 zł. Każdy z nas swoją ofiarę zainwestował w naszą przyszłość, przez kształcenie nowych pokoleń rodaków, którzy będą nosić wartości promowane przez błogosławionego Jana Pawła II. Po raz pierwszy w czasie Dni Papieskich mogliśmy modlić się za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Tak, jak kiedyś on sam uczył się modlitwy od wybitnych świętych Kościoła, męczenników, doktorów i mistyków, tak teraz sam dołączy do ich grona jako Nauczyciel i Świadek dla następnych pokoleń wierzących.